Akra Kadınları Projesi tanıtıldıİbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Kadın Müzesi tarafından başlatılan 'Akra Kadınları Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

'Akra Kadınları Projesi', Akra Hotel'de düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı. Toplantıya, Antalya Kadın Müzesi Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, Uluslararası Antalya Film Festival Direktörü Elif Dağdeviren'in yanı sıra Akra Kadınları Çiçek Akbaş, Hülya Bilgin, Kate Clow, Sebahat Çevik, Gaye Doğanoğlu, Rojbin Epözdemir, Melike Gül, Keziban Kan, Ebru Manavoğlu, Nilgün Polat, Barbra Reinprecht, Canan Tungar ve Işık Yargın katıldı. Antalya'da farklı meslek gruplarında kariyer yapmış kadınların bir araya gelmesiyle oluşan Akra Kadınları, dünyaya Türk kadını algısını daha iyi anlatmak için çalışacak.

TÜRK KADINI ALGISI

Proje hakkında bilgi veren Antalya Kadın Müzesi Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, 'Akra'nın kelime olarak Yunanca 'en üst, zirve', Arapça ise 'en güzel, en layık olan' olduğunu söyledi. Antalya'nın binlerce yıllık tarihinde güçlü ve etkili kadınları barındırdığını kaydeden Ege, bugün de kadınların dünden geri kalmaması gerektiğini söyledi. Bu nedenle Antalya'da yaşayan güçlü, zirvedeki kadınların verdiği mesajları tüm dünyaya sosyal medya kanalıyla duyurduklarını anlatan Yeliz Gül Ege, "Antalya'da yaşayan Türk kadınları olarak, bu güzel şehrin tanıtımını ve dünyadaki Türk kadını algısını, Cumhuriyet kadınının yüzünü daha iyi anlatabilmek için yola çıktık" dedi.

'TÜM DÜNYAYA TANITILACAK'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne denk gelecek şekilde projenin tanıtım startını verdiklerini ifade eden Ege, "Hazırlanan video mesajlar, bugünden itibaren sosyal medya hesapları üzerinden tüm dünyaya yayılacak. Antalya Akra Kadın Projesi'ne destek veren Akra Hotel ailesine ve Haydar Barut'a, Antalya Kadın Müzesi olarak teşekkür ediyoruz" dedi. 

Akra Kadınları gönüllüsü Uluslararası Antalya Film Festivali Direktörü Yapımcı Elif Dağdeviren ise önceleri 'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' denildiğini hatırlatarak, şimdi 'Her başarılı kadının arkasında bir erkek vardır' denilmeye başlandığını söyledi. 'Akra'nın kelime olarak 'güçlü, başarılı ve kendini ifade edebilen' demek olduğunu vurgulayan Elif Dağdeviren, "Akra Kadınları, kadınların buluştuğu bir platforma dönerse, Antalya merkezli Türkiye'den çıkmış güçlü bir buluşma ağı yaratabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü biz kadınlar el ele daha da güzeliz. Umarım yayılır. Bir gün fiziki olarak da Antalya'da dünyanın bütün 'Akra' kadınlarıyla buluşabiliriz" dedi.


Haber Linki
Haber Link Arşivi
Akra Kadınları Projesi tanıtıldı