Antalya´da ´yılın kadını´ ödülü Hülya Bilgin´in oldu

Antalya Tanıtma Vakfı (ATAV) öncülüğünde kurulan Sanal Antalya Kadın Müzesi, Jale İnan 2015 Yılın Kadını Ödülü Hülya Bilgin'e verildi. Antalya Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle yılın kadını ödülü sahibini buldu. Antalya'da birçok Sivil Toplum Örgütü'nde (STK) görev yapmış ve yönetimlerde yer almış iş kadını Hülya Bilgin, Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu üyelerinden oluşan juri tarafın yılın kadını seçildi. 

Türkiye'nin ilk kadın arkeoluğunun adının verildiği ödül töreninde Jale İnan'ın da hayatı anlatıldı. 2001 yılında hayatını kaybeden Jale İnan, 102'nci doğum gününde anıldı. Jale İnan, uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır.

Jale İnan'ın oğlu Hüseyin İnan ve öğrencisi Neşe Atik Türkiye'nin ilk kadın arkeolo unun hayatını ve Antalya'ya ve Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı. 

'İNAN TÜRK KADININ NELER YAPABİLDİĞİNİ GÖSTERDİ'

Gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğunun Türk turizmi ve arkeolojisine yaptığı katkıların saymakla anlatılamayacağını ifade etti. Yılın kadını ödülüne İnan'ın adının verilmesini de değerlendiren Vali Türker, "Sadece Antalya'ya değil, Türk kadının neler yapabileceğini göstermesi bakımından çok doğru tercihtir." dedi. 

ATAV Başkanı Nizamettin Şen de iki ay önce faaliyete geçirdikleri Antalya Kadın Müzesi'nin bugün ikinci etkinliğini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Türker, Jale İnan'ın oğlu Hüseyin İnan ve Neşe Atik'e sertifika takdim ederken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yılın kadını seçilen Hülya Bilgin'e ödülünü takdim etti. 

www.cihan.com.tr
01.02.2016
Antalya´da ´yılın kadını´ ödülü Hülya Bilgin´in oldu