A Milli Kadın Basketbol Takımı, Rio için parkede

A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları vizesi almak için bugün Küba ile karşı karşıya gelecek.


Fransa'nın Nantes kentinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları  Elemeleri'nde mücadele eden ve ilk iki maçında Arjantin ile Kamerun'u farklı  skorlarla geçen ay-yıldızlı takım, çeyrek finalde Küba ile karşılaşacak.
A Milli Takım, Küba ile oynadığı karşılaşmadan galibiyetle ayrıldığı  takdirde 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda mücadele etme hakkı elde edecek.
Milli takım, mağlup olması halinde ise bu turda yenilen 4 takımın  katılacağı ve birinin olimpiyat vizesi alacağı grupta yer alacak.
A Milli Takım'ın Küba ile oynayacağı müsabaka, La Trocardiere Spor  Salonu'nda TSİ 16.00'da başlayacak. Müsabaka NTVSpor'dan canlı yayınlanacak.
 
Arjantin ve Kamerun'u rahat geçti
Toplam 12 takımın yer aldığı elemelerde B Grubu'nda bulunan A Milli  Takım, rakipleri Arjantin ve Kamerun'u rahat geçerek lider olarak çeyrek finale  yükseldi.
Başantrenör Ekrem Memnun yönetiminde sergilediği etkili performansla  dikkatleri üzerine çeken ay-yıldızlı ekip, Arjantin'i 66-38, Kamerun'u 72-46  mağlup etme başarısı gösterdi.
 
2012 Londra'da 5. oldu
A Milli Kadın Basketbol Takımı,  Küba'yı geçmesi durumunda üst  üste ikinci kez olimpiyat oyunlarında yer alacak.
Ay-yıldızlı ekip, tarihinde ilk kez katıldığı ve 2012'de İngiltere'nin  başkenti Londra'da düzenlenen olimpiyatlarda başarılı bir performans ortaya  koydu.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda çeyrek finale kadar yükselen milli  takım, organizasyonu 5. sırada tamamladı.
 
Küba elemelerde zorlandı
A Milli Takım'ın rakibi Küba, elemelerde A Grubu'nda Fransa ve Yeni  Zelanda ile karşılaştı.
İlk maçında Fransa'ya 83-67 mağlup olan Küba, ikinci maçında Yeni  Zelanda'yı 64-62 yenerek grubu ikinci tamamladı ve çapraz eşleşmeyle Türkiye'nin  rakibi oldu.
A Milli Kadın Basketbol Takımı, Rio için parkede