Kuaförler, Sohbetiniz Sağlık Olsun Projesi Hakkında BilgilendirildiAntalya’da meme kanseri farkındalığına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Sohbetiniz sağlık olsun” projesi kapsamında, Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından kuaförlere proje hakkında eğitim verildi. Alihan Gürkan, “Bu projenin ortaya çıkış sebebi; kuaförlerin kadınlarla olan bağı, kuaförler kadınlarla birçok konuda konuşur ve dertleşir. Herhangi bir sohbette bu konudan bahsedilmesi kadınların kontrole gitmelerini sağlayabilir” dedi.
Antalya’da meme kanserine dikkat çekmek için Antalya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Antalya Kadın Müzesi, Prof. Dr. Alihan Gürkan, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve Kuaförler odası işbirliğinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) destekleriyle hazırlanan “Sohbetiniz Sağlık olsun” projesi için ilk eğitim toplantısı, AESOB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Kuaförler Odası Başkanı Tolgahan Demir, Profesör Doktor Alihan Gürkan ve çok sayıda kuaför katıldı.
Tüm kanser çeşitlerinde etken, sigara
Prof. Dr. Alihan Gürkan, kuaförlere müşterilerine projeyi anlatırken meme sağlığı ve meme kanseri hakkında verebilecekleri bilgiler hakkında sunum gerçekleştirdi. Gürkan, “Kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi, meme kanseri. Korkutucu olan ise kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı da artıyor yani sigara içen kadın sayısı artıyor. Kanser görülmesine sebep olan birtakım faktörler var, değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz faktörler. Değiştirebileceğiniz faktörlerden biri, sigara. Çok tehlikeli. Doğum yapmak, emzirmek kanseri önleyebilir ama sigara içmek bu avantajları sona erdirir. Tüm kanser çeşitlerinde etken, sigara. İkinci faktör, kilo. Kilo da meme kanseri riskini artırıyor” diye konuştu.
Meme kanserine yakalanan kadınların yaş ortalaması 53
Prof. Dr. Alihan Gürkan, “Sohbetiniz sağlık olsun” projesiyle kuaförlerin müşterilerine önlem aldırabileceklerini söyleyerek, şu ifadelere yer verdi: “Meme kanseri yaş ile ilgili, 20 yaşında bu kansere yakalanma riski düşük ama 50 yaş üstünde bu risk artıyor. Meme kanserine yakalanan kadınların yaş ortalaması 53. Her 8 kadından biri maalesef meme kanserine yakalanıyor, bu projenin amacı meme kanserinin tedavi edilebiliyor dönemde yakalanması ve bunun önlenmesi. Kuaföre giden kadınların yaş grubunu düşündüğümüzde genelde 20-50 yaş arasındaki kadınlardan oluşuyor. Kuaföre giden yaş grubunda hastalığın görülme sıklığı daha düşük ama bizim projemizde önemli olan kuaförler hizmet ettiği gruba bu işi iyi örgütleyebilir. O gruba bu konuyu anlatabilmek, kontrole gitmelerini sağlamak asıl hedefimiz olmalı. Bu riskin önlemini 10-15 sene önce almak gerekiyor.”
Kuaförlerin kadınlarla olan bağı kanseri önleyecek
Sohbetiniz sağlık olsun projesiyle toplumda korku ve panik yaratmak istemediklerinin altını çizen Alihan Gürkan, “Kadınların vücutlarının farkında olmasını istiyoruz. Bu projenin ortaya çıkış sebebi; kuaförlerin kadınlarla olan bağı, kuaförler kadınlarla birçok konuda konuşur ve dertleşir. Herhangi bir sohbette bu konudan bahsedilmesi kadınların kontrole gitmelerini sağlayabilir. Kadınlar 40 yaşından sonra iki senede bir, 50 yaşından sonra senede bir kontrol yaptırmalı. Ciltte değişiklik, ele gelen kitle, akıntı ve ağrı nedeniyle anlaşılabilir. Antalya bu anlamda şanslı bir kent, devlet hastanelerinde ve KETEM’lerde ücretsiz muayene olunabilir” dedi.
Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise, “Meme sağlığı ve meme kanserine dikkat çekmek amacıyla kuaförler aracılığıyla başlattığımız “Sohbetiniz Sağlık Olsun” projesi için ilk adımı attık. Kuaförlerin bu konudaki olumlu tutumu ve sosyal projeye verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederiz. Bu projeye desteğin, eğitimlerle artarak devam edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Sohbetiniz sağlık olsun projesi kapsamında, kuaförlere müşterilerini bilgilendirmeleri için proje afişi ve broşürler dağıtılıyor. Proje kapsamında kuaförlerde dağıtılması için hazırlanan broşürde 10 soruyla meme kanseri ve erken tanının önemi anlatılıyor. Meme kanserine farkındalığın artırılması amaçlanan bilgi notunda, 'Memedeki tüm kitleler kanser midir? Ne sıklıkla meme muayenesi yapılmalıdır? Kendi kendine muayenede meme kanseri nasıl anlaşılır? Meme kanseri nasıl önlenir? Mamografide radyasyon var mıdır? Meme kanserinde memenin alınması şart mıdır? Angelina Jolie gibi memelerimizi aldırmak kanseri önler mi? Kemoterapi saç döker mi? Meme kanseri operasyonu sonrası estetiğim bozulacak mı? Meme kanseri için kimler genetik test yaptırmalıdır?' soruları ve cevapları yer alıyor. 
Kuaförler, Sohbetiniz Sağlık Olsun Projesi Hakkında Bilgilendirildi