Antalya Kadın Müzesi 4 YaşındaKurulduğu günden bugüne toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapan Antalya Kadın Müzesi (AKM), 4’üncü kuruluş yıl dönümünü Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger’in “Geçmişten günümüze, toplumsal cinsiyet eşitliği” söyleşisiyle kutladı.
Antalya Tanıtım Vakfı çatısı altında kurulan Antalya Kadın Müzesi’nin Rixos Downtown’da gerçekleşen kuruluş yıl dönümü programına, Dış İşleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Avni Aksoy, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, Muratpaşa Belediyesi CHP Meclis Üyesi Nuran Uğur, Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu, Prof. Dr. Burcu Demirel,  Elif Mir Mahmutoğlu, Feyza Özmen, Sibel Atasoy Aksoy ve çok sayıda davetli katıldı. Söyleşi öncesi davetlilere Antalya lezzetleri ikram edildi.
Açılış konuşmasını yapan ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Kadın Müzesi’nin 4 yıl içinde gerçekleştirdiği faaliyetleri aktardı. Gül Ege, “Antalya Kadın Müzesi, Antalya Tanıtım Vakfı çatısı altında 2015 yılında kurulan Antalya’nın ilk Türkiye’nin ikinci sanal kadın müzesi. Antalya’da kazandırdığımız sanal müzeyle dijital çağa ayak uydurarak, bu yeniliklerle gelecek nesillere ilkleri başarmış olan kadınları anlatmayı misyon edindik” dedi.
“Karar verme noktasında, bir erkeğe duvar gibi çarpıyoruz”
Başkan Yeliz Gül Ege, Yanındayız Derneği’ni kuruluşu öncesi, AKM 2017 yılı 1 Şubat Jale İnan Yılın Kadını Ödül Töreni’nde söyleşi konuğu Gazeteci Murat Yetkin’den öğrendiğini belirterek, şöyle devam etti: “Yanındayız Derneği’ni duyduğumda şu şekilde etkilendim, biz kadınlar bizimle ilgili savaşları vermekte her zaman gönüllüyüz. Ama bir yere kadar geliyoruz, karar verme noktasında bir erkeğe duvar gibi çarpıyoruz. Bu noktada o erkek bu hareketin yanında değil, karşısındaysa tüm yaptıklarımız boşa gidiyor. 2017 yılında Gazeteci Murat Yetkin, bu oluşumdan bahsetti, ‘Erkekler feminist düşünceye katkı koymazsa bu işin sonu mutlu bitmeyecek’ dedi. Konuyu takip ettim ve 2 yıl sonra kuruluş yıl dönümümüzde derneğin kurucu başkanı Nur hanımla buluşma fırsatını yakaladık.”

Türklerde ilk kadın hareketi 1828’de gerçekleşti
Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, insanlık tarihinin başladığı günden bugüne kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl değiştiğini “Geçmişten günümüze, toplumsal cinsiyet eşitliği” başlıklı sunumuyla anlattı. Dünyadaki birçok ülkede gelişen kadın hareketlerini dinleyicilerle paylaşan Nur Ger, ülkemizdeki kadın hareketinin ise 1828 yılında kadınların ekmek zammına karşı yürüyerek zammı durdurmasıyla başladığını ifade etti. Ger, Türkiye’de uzun yıllar ataerkil düzenin hakim olduğuna işaret ederek, şu ifadelere yer verdi: “İnsanlık tarihinde bugün bizim yaşadığımız her şeyin bizde toplandığını görebiliyoruz, ataerkil düzende çocuk doğduğu andan itibaren kadına ‘Sen yerini bil, çocuklarının annesi ol’, erkeğe ‘Sen evine sahip çık, evine para getir’ denildi. Doğal düzenin bu olduğunu, bunun için ne erkeklere ne de kadınlara kızmamamız gerektiğini düşünenlerdenim. Nesiller boyu bu böyle oldu, bunun dışındakiler karakoyun oldu. Sürünün dışına çıkan, toplum tarafından kabul edilmeyen oldu. Son 40 50 yıl gerek kadın hareketi, gerek değişen teknoloji, gerek değişen yaşam tarzı ile toplumsal cinsiyet eşitliğini savunur duruma geldik.”

Erkekler, son 20 yılda eşitliği savunmaya başladı
Dünyada erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmasının son 20 yılda başladığını söyleyen Nur Ger, ilk oluşumun Amerika’da başladığını dile getirdi. Ger, “20 yıl önce Amerika’da “Promundo” adında bir dernek kuruldu, çalışmalarına devam ediyor. Hatta eş başkanlıkları var. Farkı, burada hedef kitle erkekler. Ataerkil düzenin doğru olmadığı, insan hakkı olan hakkın tümüyle kadına teslim edilmesi gerektiği, bunun için de erkeklerde zihniyet değişikliği sağlanması gerektiği konusunda çalışıyorlar. Ülkemizde 2018 yılında kurulan Yanındayız Derneğimiz de erkekleri hedef alıyor. Derneğin kuruluşu da ilerleyişi de çok hızlı oldu, çünkü erkekler bu dünyada çok daha fazla her şeyin içinde oldukları için çok daha rahat benimsediler. “Gerçekten bilmiyorduk, hakikaten kadınların durumu böyle mi?” gibi tepkileri oldu. Benim de 25 yıl önce kadın savunuculuğuna başlamam böyle oldu, istatistiklere baktığımda, ‘Bu ülkede kadınların erkeklerle eşit seviyeye gelmesi için, çalışmak ve destek vermek lazım demiştim” diye konuştu.
Söyleşi sonunda Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri, kuruluş yıl dönümüne verdikleri destekten dolayı, Rixos Downtown Genel Müdürü Onur Özdiker’e Antalya silueti ve Nur Ger’e AKM logolu plaket takdim etti. Takdimin ardından, AKM logolu pasta kesildi.
 

 
Antalya Kadın Müzesi 4 Yaşında