Antalya’nın model yüzleri1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı Türkiye Ligleri başta olmak üzere oynadığı uluslararası müsabakalar ile ülkemizin ve Antalya’nın tanıtımına katkı veriyor.

2007’de kurulan ve 2011 yılında lig mücadelesine başlayan 1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı, şimdiye kadar çeşitli kategorilerde 4 lig şampiyonluğu, 1 ikincilik ve 5 üçüncülük elde etti. Kasım ile Nisan arası Turizm sezonunda oluşturulan Dostluk Ligi’nin Antalya’da gerçekleşmesini sağlayan kulüp, kampa gelen yabancı ülke kadın futbol takımları ile maç yaparak Antalya’nın tanıtımına büyük destek veriyor. Kulüp yeni sezon da 2. ligde mücadele verecek.

 Kulüp Başkanı Süleyman Türk ve Kulüp Sportif Direktörü Hüseyin Türk, kardeşler on yılı aşkın süredir sürdürdükleri istikrarlı mücadelenin Antalya’da örnek isimleri oldular. Kadın futbolu oluşturmanın zorlukları ve sıkıntılarına göğüs gererek Antalya’dan Türkiye’ye bir başarı öyküsünün doğuşuna katkı veren Hüseyin ve Süleyman Türk kardeşlerin hedefleri milli takıma daha çok sporcu kazandırmak ve kadın futbolu ile eğitim öğretimlerine devam eden sporcuların başarılarına ivme kazandırmak.

 1207 Antalyaspor Kadın Futbol takımı dünü ve bugününü anlatır mısınız ?

-2007 yılında takımımızı kurduk. 2011 yılından bu yana kadınlar liginde mücadele vermekteyiz. Bulunduğumuz liglerde 4 şampiyonluk yaşarken bir de lig ikinciliği elde ettik. 5 kere de üçüncülük başarısı elde ettik. Genç Kızlar, Yıldız Kızlarımızda ve A takım kadrosunda çok önemli başarılar elde ettik. 200’e yakın çeşitli kategorilerde lisanslı sporcularımız bulunmakta. Tüm bu mücadelelerin yanında bizi diğer kategori ve liglerde mücadele veren takımlardan ayıran bir özelliğimiz var ki bu da uluslararası maçlar yaparak büyük bir tecrübe kazanan takım olma özelliğimizdir. Oluşturduğumuz Dostluk Ligi’nde Antalya’ya kamp yapmaya gelen Kadın Futbol takımları ile karşılaşmalar yapmaktayız. Bu çok özel turnuva da hem takımımız hem de kulüp olarak büyük tecrübeler edinmekteyiz. Türkiye Liglerinin hangi kategorisinde bulunursak bulunalım bu maçların tecrübesini sahaya yansıtıyor ve önemli dereceler elde etmekteyiz. Bu sadece Antalya ve bize özgü bir projedir. Türkiye de en çok uluslararası maç yapan takım özelliğine sahibiz.

Türk Kadınını ve neler yapabildiğini Dünya’ya gösteriyoruz diyebilir miyiz ?

-Elbette. Zaten en temel amacımız da bu. Antalya için çizilen ve oluşturulan imaj çalışmasının aslında bir model yüzüyüz. Tüm bu oluşum ve çabayı kendi olanaklarımızla gerçekleştirmekteyiz. Antalya’nın tüm değer yargılarının, katmanlarının aslında bizim kişisel olarak ortaya koyduğumuz bu çabaya gönülden katılım göstermesi gerekmektedir. Hem Antalyamızı hem de ülkemizi yabancı ülke nezdinde tanıtımda bulunuyoruz. Türkiye’de kadına olan pozitif ayrımcılığın ne boyutta olduğunun aslında kulübümüz ortaya koymaktadır. Ülkemizi ve şehrimizi tanıtmak için milyonlarca tutarında harcamalar yaparken bizler 1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı olarak bunu çok daha küçük ölçekli maliyetlerle başarmaktayız. Bu çabamıza şehrimizin tüm kurum ve işleyişleri ile maddi manevi sahip çıkması kaçınılmazdır. Yaptığımız tanıtım Antalya’nın bir modern yüzü. İmajımızın en güzel fotoğrafıdır. Antalya’nın sadece kum, deniz, tarih ve kültürel değerleri ile bilinen şehri değil, aynı zamanda Kadın Futbolu ile de adını duyarabilen, özelliği ile daha da dikkat çeken şehir kimliğine kavuşturmaktayız. Bakın Fransa Hükümeti ülkenin yeniden oluşturulmasındaki yol haritalarından en önemlisi kültür ve sanat bunun yanında kadınların sportif alanda var olmasının temelini ortaya koymuştur. Bugün Lion Şehri denildiğinde oradaki kadın faaliyetleri, kadın futbol takımı, kadınlar ile ilgili kültür sanat faaliyetleri dillendirilmektedir. Türkiye’de Antalya’nın adı anılırken de işte tıpkı Fransa’nın Lion Şehri gibi Kadın Futbol Takımımızın varlığı, başarısı ülke çapında ki performansı konuşulmalı. Bunun için biz yoğun bir mesai harcamaktayız. Gecemizi gündüzümüzü tırnaklarımızla oluşturduğumuz bu çatıyı korumak, ayakta tutabilmek için çaba göstermekteyiz. Antalya’ya bir sanayi şehri diyemezsiniz, tek başına tarımdan ya da turizmden söz edemezsiniz. Antalya’dan söz ederken kültür, sanat ve sportif gücü ile ilk olarak akla gelmeli.

 1207 rakamı çok değerli bir tarih. Tarihin anlamı ve önemi konusunda ne gibi yaklaşımlarda bulunulmakta ?

-1207 Antalya’nın kuruluş tarihidir. Bu tarihi önemi bizler özümseyerek ve çok hassas değerlendirmeler sonucu Kulüp ve Takımımızın adının başına yerleştirdik. Bu tarihi söyleyerek takımımızın adının zikredilmesi aynı zamanda Antalya’nın da bir tarihinin ne zaman başladığını ve bugünlere geldiğinin tanımını yapmaktadır. Biz Antalya’nın tarihine Kadın Futbolu ile vurgu yapmış olduk. 1207 ile ilgili gelen çok soru gelince biz tarihimizi anlatıyoruz. Bilmeyenlere tarihimizi anlatıyoruz.

 Kadına yönelik pozitif ayrımcılığın kulübe yansımasından söz edersek ?

-Kanunlarımızda kadına pozitif ayrımcılık konusunda önemli bir yer ayrılmıştır. Sözde değil özde bu konuda ayrımcılığın kulübümüze maddi manevi gösterilmesini gönülden beklemekteyiz. Cumhurbaşkanımız da kadına pozitif ayrımcılığı konusunda her defasında bunu ortaya koymaktadır. Bizler, kızlarımıza sportif yaşantılarının yanında bir de eğitim konusunda gelecek hazırlamaktayız. Üniversiteye girişte olsun, eğitim öğretimin diğer kademelerinde olsun; onların daima yanında ve takipçisi olmaktayız. Özellikle üniversite sınavlarında başarılı olmaları için yoğun bir program içindeyiz. Sadece antrenmanlara gelen, maç yapan futbolcu olmaları değil, eğitim konusunda da bu başarılarını sürdürebilmelerine katkı vermekteyiz. Onların istikballerinin kulüp ile birlikte yürünmesindeki kazanımlarını da kendilerine sağlamaktayız. Yani salt spor yapmaları, anne ve babaların çocuklarının gözünün arkada kalmayacak bir etkinlik olarak değil futbol ile onların eğim öğretimdeki uzun yolculuğunun da belirleyicisi olmaktayız.

 Ne yapıyorsunuz örnek verir misiniz ?

-Kadın Futbol takımımızın çeşitli kategorilerinde mücadele veren yaş gruplarımız var. Buradaki sporcularımızın başarılı olmaları ve özellikle milli takım da görev alabilmeleri için çaba gösteriyoruz. Çünkü milli futbolcu olmaları halinde özellikle spor akademilerine girişlerde oldukça fayda sağlayan maddi manevi fırsatlar söz konusu olmaktadır. Bu gerçekleri örnekleri ile ortaya koydukça sporcularımız da o hedefe ulaşabilmek için tam kapasite ile katılım göstermektediler. Bu özveri, başarıyı getirmekte. Bu sonuçlar da bizim gururumuz olmaktadır. Şu an 7-8 milli sporcumuz bulunmakta. Bunun yanında yine bizim bir projemiz ve önerimiz olarak hayata geçirilen uygulama var ki o da Milli Takım’da görev alamayan başarılı futbolcularımızı Azerbeycan Milli Takımı’na yönlendirilmekte. Azerbaycan Milli Takımında görev almaları sağlanmaktadır. O ülkenin vatandaşı olma gereği yok. Ülke Futbol Federasyonları arasında uygulamalardaki uygunluk böyle bir fırsatı ortaya çıkartmıştır. Türk Milli Takımı’nda forma şansı bulamayan oyuncularımız, Azerbaycan milli takımında futbol yaşantılarını sürdürebilmekte. Akdeniz Üniversitesinde beş sporcumuz bulunmakta. Ancak Akdeniz Üniversitesi’ne girebilmek çok zor. Diğer sporcularımız ülkemizin çeşitli illerin spor akademisinde okumakta. En çok zorlandığımız konuların başında bu gelmekte. Eğitim hayatlarından dolayı sürekli Antalya’ya bu sporcularımızı taşımak maliyetimizi arttırmaktadır.

 Bu performansın devam etmesi için…

-Özellikle kurumsal anlayışta ve sürekliliği olan kesintiye uğramayacak haldeki katkılara ciddi şekilde kulübümüzün ihtiyacı var. Yıl boyunca Kulüp olarak giderimiz Türkiye liglerinde mücadele veren birçok kategoriden çok çok daha düşük. 1207 Antalyaspor Türkiye Ligleri’nde verdiği mücadele de adından sıkça söz ettirmesi ve tanınmasının en temel özelliklerinden birisi Avrupa’nın en ünlü kadın futbolcularını bünyesinde bulundurmuş olmasındandır. Ancak bu sezon 15 sporcu ile yollarımızı çeşitli nedenlerden dolayı ayırıyoruz. Beş futbolcumuz da ciddi sakatlıkları nedeniyle forma giyememiş olmasından dolayı birinci ligden düşüşümüze etki etti. Bu sezon ağırlıklı Antalya’daki futbolculardan oluşan bir kadro ile lige başlamayı arzu ederken yine yeni transferler ve etkili isimleri kadromuza katabilmeyi hedefliyoruz. Bunun için kurumsal ve sürekliliği olacak maddi manevi katkılar söz konusudur. Yardım talep etmiyoruz. Süreklilik sağlayacak katkılar yüklendiğimiz Antalya İmaj Model ve Modern Yüzü tanıtımına katkı çabamıza ivme kazandırmaktır. Tüm çabamız bu yöndedir.

 
Türk Futbol Federasyonu ve UEFA’nın kadın futboluna katkı çalışmalarından söz edersek ?

-UEFA tüm ülke federasyonlarına 2020 yılında hayata geçirilmesini istediği uygulamalar var. Bunların başında toto ve buna benzer uygulamalarda yer almak ve gelir sağlanmasına katkı verilmesi, kadın lig maçlarının televizyonlarda gösterilmesi. Diplomalar konusunda yükselmeler söz konusu. Hem TV hem diğer yayınlar olsun bunlar 2020 yılında kadın erkek eşitliği nedeniyle gerçekleşecek. Bu sezon da kendi öz kaynaklarımız ile mesafe almanın gayreti içerisindeyiz.

Ailelerin kadın futboluna bakışı nasıl ?

-Ailelerde, erkek çocuğu olmayan futbol sevdası olan babalar, kızlarının futbol oynamalarını istediği gibi aileler artık kendileri bu branşa kızlarını yönlendirmekte. Çünkü ailelerde artık bilinçlendi. Bu başlangıçlar, eğitim ve iş hayatına da olumlu etkiler yapmakta. Futbolda başarılı olan bir sporcumuz eğitimini spor akademisinde sürebilme fırsatı yakalayabiliyor. Bu yıl takımımızı daha çok beden eğitimi yüksek okulu ve spor liselerinden sağlayacağız. Başarımızın ve sürekliliğimizin en temel özelliği ise oluşturduğumuz alt yapı okullarımızdır. Yönlendirmeler yaptığımız okullarımızda okuyan sporcularımız hem okul takımlarına fayda sağlamakta hem de bizim oluşturacağımız kadronun ana çatısını kurmaktadırlar. Yani sistemli bir çalışma ile 1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı varlığını sürdürmektedir. Ümitliyiz. Bu yıl da güzel bir sezon geçireceğimize inanıyoruz. Sezon çalışmalarımızı Ağustos ortalarında başlıyoruz. Ancak bazı futbolcularımızın eksiklerini gidermek için erken antrenman programı uyguladığımız futbolcularımız var. Onlara antrenmanı erken başlattık.


www.antalyahilal.com
Antalya’nın model yüzleri