Edebiyata En Çok Konu Olan Kadının Kitabı Çıktı

Stefan Zweig'in entrikalar, politik hesaplaşmalar ve ihanetlerle yolundan saptırılan kısacık bir hayatın öyküsünü anlattığı kitabı "Mary Stuart" Can Yayınları'ndan çıktı.


Stefan Zweig, ünlü İskoç Kraliçesi Mary Stuart'ı şu sözlerle tanıtır:

"Mary Stuart daha kendi kraliyet topraklarına ayak basmadan önce, İskoçya'nın İngiltere'yle ortak sınırı olduğunu hissetmek zorunda kaldı. Elisabeth'in kendisine rakip olan ve tahtı üzerinde hak iddia eden bu kadının hayatını kolaylaştırmak için ne bir nedeni ne de böyle bir niyeti vardı.

Açık ve belirgin olan, kendi kendini anlatır; gizemin etkisi ise yaratıcıdır. Belirsizlik perdesinin gölgelediği tarihsel kişiler ve olaylar bu nedenle hep yeniden yorumlanmak ister.

Mary Stuart'ın yaşam trajedisi, tarihsel bir soruna dair gizemin tükenmeyen cazibesine klasik bir örnek olarak gösterilebilir. Dünya tarihinde belki de başka hiçbir kadın edebiyata bu kadar çok konu olmamış, dramlarda, romanlarda, biyografilerde ve tartışmalarda böylesine çok konu edilmemiştir.

Mary Stuart, üç yüz yılı aşkın bir süre boyunca yazarları hep cezbetmiş, biliminsanlarının ilgisini çekmiştir; insan onun kişiliğini, dinmeyen bir enerjiyle yeniden şekillendirmeye kendini hâlâ mecbur hissetmektedir. Çünkü karmaşık olan her şey açıklığa, karanlık olan aydınlığa kavuşmak ister."

6 günlükken İskoçya kraliçesi olan Mary Stuart'ın gerilim romanlarına taş çıkaran yaşamöyküsü ilk kez 1935'te yayımlandı.

O günden bu yana yazarın en çok okunan ve bilinen biyografilerinden biri "Mary Stuart". Zweig'ın bir başka giyotin kurbanını anlattığı "Marie Antoinette" kitabındaki gibi bu İskoç kraliçesinin hayatını da talihsizlikler belirliyor.

Biyografilerinde daima toplumsal rollerin ardındaki insana, olayların ardındaki duygulara yoğunlaşan Zweig'ın "Mary Stuart"ı, düşmeyen temposuyla gerilim romanlarını aratmayacak türden.Stefan Zweig kimdir?

1881'de Viyana'da doğdu. Avusturya, Fransa ve Almanya'da öğrenim gördü. Savaş karşıtı kişiliği ile dikkat çekti.

1919-1934 yılları arasında Salzburg'da yaşadı. Nazilerin baskısı yüzünden Salzburg'u terk etmek zorunda kaldı.

1938'de İngiltere'ye, 1939'da New York'a gitti, birkaç ay sonra da Brezilya'ya yerleşti.

Önceleri Verlaine, Baudelaire ve Verhaeren çevirileriyle tanındı, ilk şiirlerini ise 1901'de yayımladı. Çok sayıda deneme, öykü, uzun öykünün yanı sıra büyük bir ustalıkla kaleme aldığı yaşam öyküleriyle de ünlüdür.

Psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu yoğun ilgi, Zweig'ın derin karakter incelemelerinde ifade bulur. Özellikle tarihsel karakterler üzerine yazdığı yorumlar ve yaşamöyküleri, psikolojik çözümlemeler bakımından son derece zengindir.

Zweig, Avrupa'nın içine düştüğü siyasi duruma dayanamayarak 1942'de Brezilya'da karısıyla birlikte intihar etti. 

Stefan Zweig'ın Can Yayınları'ndaki diğer kitapları:

Dünün Dünyası, 1985
Amok Koşucusu, 1990
Yarının Tarihi, 1991
Lyon'da Düğün;1992
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar,1995
Satranç, 1997
Değişim Rüzgârı, 1998
Amerigo, 2005
Sabırsız Yürek, 2006
Marie Antoinette, 2006
Joseph Fouché, 2007
Rotterdamlı Erasmus, 2008
Balzac, 2009
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat - Bir Yüreğin Ölümü, 2009
Macellan, 2010
Clarissa, 2010
Montaigne, 2012
Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castelio Calvin'e, 2014
Üç Usta/ Balzac, Dickens, Dostoyevski, 2015

Mary Stuart
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: Kasım Eğit - Yadigar Eğit
Tür: Biyografi 
Sayfa sayısı: 509 Sayfa

 
Edebiyata En Çok Konu Olan Kadının Kitabı Çıktı