Genç bilim kadını, Aziz Sancar bursu kazanan ilk isim oldu

Genç bilim kadını, Aziz Sancar bursu kazanan ilk isim oldu

Genetik bilimci Nazlı Değer, ABD'deki araştırma laboratuvarında Nobel ödüllü Sancar'la birlikte DNA onarımı ve kanser tedavisi üzerine çalışacak.

Genç bilim kadını, Aziz Sancar bursu kazanan ilk isim oldu

Kanser üzerine araştırmalar yapan Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Nazlı Değer, Türkiye'de Fulbright Eğitim Komisyonunca Aziz Sancar bursu almaya hak kazanan ilk isim oldu.

Genç bilimci Değer, ağustos ayında ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesinde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapmak üzere ABD yolculuğuna çıkacak.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Nazlı Değer'in öz geçmişinin Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından kendisine gönderildiğini ve genç bilimciyi bu bilgilere göre seçtiğini  anlattı.

Kızların eğitiminin kendisi için çok önemli olduğuna işaret eden Sancar, bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını kaydetti.

Sancar, halihazırda laboratuvarda Ankara, İzmir, Eskişehir, Azerbaycan ve Doğu Türkistan'dan beş erkek Türk araştırmacı bulunduğunu aktararak, Nazlı Değer'in bu dönemde araştırma laboratuvarında çalışacak tek kadın araştırmacı olacağını söyledi.

Fulbright'ın Türkiye'de 60 yıldır burslar üzerine faaliyet yürüttüğünü  anımsatan Sancar, "Nobel ödülü almamın ardından Komisyon, bu burslardan birini  benim yanımda çalışacak bir öğrenciye vereceklerini söylediler. Ben de olur  dedim. Onlar orada  5-6 aylık bir sürede önce kendileri seçim yapıyor. Seçilen  öğrencilerin öz geçmişlerini bana gönderdiler. Ben bu öz geçmişleri inceledim.  Ona göre karar verdim. Nazlı ile DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu  onarımın nasıl yapılabileceği üzerine çalışacağız. Nazlı ile 4 yıl doktora  programında bir araya geleceğiz" diye konuştu.

Sancar, ABD'deki üniversitesi ile Fulbright'ın bir anlaşma yaptığını  ve her yıl araştırma laboratuvarına bir öğrencinin burslu geleceğini söyledi.

'Sancar, kız öğrencilere birçok destek veriyor'

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Işık Yuluğ, Nazlı Değer'in başarılı bir lisans öğrencisi olduğunu,  mezuniyetinin ardından üniversiteye yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildiğini bildirdi.

Yuluğ, Değer'in zaman zaman sabah başlayıp gece yarısına kadar  çalıştığını belirterek, "Bir bilim insanında olması gereken uzun saatler  çalışabilme özelliğine sahip bir öğrenci" diye konuştu.

Sancar'ın kız öğrencilerin eğitimine birçok farklı kampanya ile destek  verdiğinin altını çizen Yuluğ, öğrencilerinin başarı bursu kazanmasının ve  Sancar'ın laboratuvarında eğitim görecek olmasının kendileri için de gurur verici  olduğunu söyledi.

Yuluğ, başarı bursu verilirken, öğrencinin akademik başarısına,  stajlarda gösterdiği disiplin ve başarıya, yazdığı raporların düzgünlüğüne,  bilimsel ifade yeteneğine, İngilizce bilgisinin iyi düzeyde olmasına ve birlikte  çalıştığı hocalarının referanslarına bakıldığını bildirdi.

DNA hasarları ve onarımı üzerine çalışacak

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu ve  aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi Değer ise Fulbright Eğitim Komisyonunca  sağlanan bursa başvurduktan sonra mülakat sürecini geçtiğini ve Sancar'ın  bulunduğu Kuzey Karolina Üniversitesinde doktora yapmaya hak kazandığını dile getirdi.

Halen Bilkent Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde  yüksek lisans eğitimine devam eden ve kanser üzerine araştırmalar yapan Türk  bilim insanı Değer, ağustos ayında ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesinde, Aziz  Sancar ile DNA hasarları ve onarımı üzerine çalışacağını belirtti.

Doktora bursunu kazandığı için mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen  Değer, "Bursu iyi şekilde değerlendirmek ve döndüğümde Türkiye'ye faydalı olmak  için elimden geleni yapacağım" dedi.

Değer, bursu kazandıktan sonra Sancar ile e-posta yoluyla iletişim  kurduğunu kaydederek, Nobel ödüllü bilim insanının kendisini Kuzey Karolina  Üniversitesine kabul edildiği için tebrik ettiğini aktardı.


www.milliyet.com.tr
Genç bilim kadını, Aziz Sancar bursu kazanan ilk isim oldu