İş dünyasında ´kadın-erkek eşitliği´ çalıştayı

İş dünyasında 'kadın-erkek eşitliği' çalıştayı

Hem yerel hem de küresel boyutta son derece önemli bir sosyal sorun olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine parmak basan Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgazlı kadın girişimcilerin katılımıyla 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı’nı hayata geçirdi.

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında birçok faydalı projeye imza atan Lüleburgaz Belediyesi, farkındalık yaratmaya devam ediyor. Bu anlamda hem yerel hem de küresel boyutta son derece önemli bir sosyal sorun olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine parmak basan Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgazlı kadın girişimcilerin katılımıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı’nı hayata geçirdi.

27-28 Haziran 2018 tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı, SOGLab Sosyal Girişim Laboratuvarı Kurucusu ve Tasarım Direktörü Göksel Gürsel’in eğitmenliğinde gerçekleştirildi. İnsan odaklı tasarım akımının ele alındığı etkinlikte, tasarım odaklı düşüncenin önemi vurgulandı. Tasarım odaklı düşüncenin hayatın farklı alanlarında uygulanabileceğinin aktarıldığı çalıştayda, tasarlanarak üretilen fikirlerin sosyal sorunlara çözüm olabileceğinin sinyalleri verildi.

İNSAN ODAKLI TASARIM KADINLARI GÜÇLENDİRİYOR

2015 yılında Birleşmiş Milletler, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni (Küresel Hedefler) insanlık ile paylaştı. Temel olarak iklim değişikliğini önlemeye, yoksulluğu sona erdirmeye, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele etmeye yönelik belirlenen Küresel Hedefler’i imzalayan 193 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği ise bu hedeflerin arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni başarmak vizyonuyla hareket eden SOGLab, sosyal fayda sağlayan tasarımlar üreterek eşitsizlikleri en aza indirgeme yönünde çalışmalar yürütüyor. Kadınların hayata katılımlarını desteklemek için onların ihtiyaçlarını keşfetmenin önemine işaret eden SOGLab, kadınlarla beraber kadınlar için tasarlıyor. Bu anlamda insan odaklı tasarımın gücünü vurgulayan SOGLab, insanların ihtiyaçlarını ve beklentilerini odağına alan tasarımsal düşünce ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçilebileceğini savunuyor.


LÜLEBURGAZLI KADIN GİRİŞİMCİLER HAREKETE GEÇİYOR

İki gün süren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı’nda Lüleburgazlı kadın girişimciler bir araya gelerek, birbirlerinden ilham aldı. Çalıştayın ilk gününde kendi hayalleri ve hedeflerine odaklanan kadınlar, bireysel amaçlarını toplumu harekete geçirecek ortak bir paydada buluşturdu. İkinci günde ise fikirlerini görsel ögeler yardımıyla ifade eden kadınlar, yepyeni başarı hikayeleri yazabilmek adına geleceğe yönelik planlarını belirleyerek eyleme geçmeye karar verdiler.

Tasarımı sosyal yaşamın içerisine entegre eden Lüleburgaz Belediyesi, 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde 2016 Kadın Yılı ile sosyal boyutta farkındalık yaratmaya başladı. Bu alandaki faaliyetlerine Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı ile devam eden Lüleburgaz Belediyesi, girişimcilik becerilerinin gelişerek fırsat eşitliği yaratılmasına zemin hazırlıyor.

2018 İNOVASYON VE TASARIM YILI

Lüleburgaz Belediyesi, 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde her yılı farklı bir temalı yıl olarak ilan ediyor. 2016 Kadın Yılı ve 2017 Bisiklet Yılı’ından sonra belediye meclisi, temalı yıla özel çalıştaylar sonucunda 2018 yılını İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan etti. Lüleburgaz Belediyesi, yıl boyunca inovasyon, tasarım konularında farkındalık yaratma ve girişimcilik ekosistemini destekleme amacıyla çeşitli organizasyonlara imza atmayı hedefliyor.


www.aydinlik.com.tr
İş dünyasında ´kadın-erkek eşitliği´ çalıştayı