Kadın Davul Ritim Grubu, İstanbul´da izcileri coşturdu


 

KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz İlçesi Kadın Davul ve Ritim Grubu İstanbul Beylikdüzü'nde Doğa ve Yaşam Merkezi'nde gerçekleşen 6'ncı Dünya İzci Lideri Eğitimciliği Semineri'nin Gilwell Gecesi'nde tüm izcileri coşturdu.

2016 Kadın Yılı'nın cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla ortaya çıkan Kadın Davul Ritim Grubu sesini önce Lüleburgaz'a sonra tüm Türkiye'ye ve sınır ötesine duyurmayı başardı. Kadın Davul ve Ritim Grubu kurucusu rekreasyon uzmanı İsmet Altay Süpürgeci, "Davulu erkek çalgısı olmaktan ve çoğunlukla düğünlerde çalınıyor olmaktan çıkarıp, koreografisi ve repertuarı ile sahne gösterisi olmasını ve kadınların her alanda varlığını göstermeyi amaçlayarak bu grubu kurduk. Her yaş ve meslek grubundan katılan kadınların oluşturmuş olduğu Lüleburgaz Belediyesi Kadın Davul ve Ritim Grubu ekibimiz 8 kadından oluşmakta olup bir darbuka ve klarnet eşlik etmektedir. Kadın Davul ve Ritim Grubu, 2016 Kadın Yılı'nın cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla ortaya çıkmış olup; Trakya'ya özgü gelenek ve görenekleri sadece erkeklerin değil, kentin kadınları tarafından da yapılabildiğini göstermekte ve aynı zamanda kentin yapmış olduğu çeşitli kültürel etkinliklerde davul gösterisini sergileyerek büyük ilgi ve beğeni toplamaktadır" dedi.

Kadın Davul ve Ritim Grubu Beylikdüzü'nde düzenlenen 6.Dünya İzci Lideri Eğitimciliği Seminerinin Gilweel Gecesi'ne katılarak izcilereunutulmayacak bir gece yaşattılar.

www.hurriyet.com.tr
 

Kadın Davul Ritim Grubu, İstanbul´da izcileri coşturdu