Kadın futbolcuların yeteneği göz alıcıBeşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın ana sponsoru olan Avon’un Genel Müdürü Orkun Gül, Türkiye’de ki kadın futbolcuların teknik yeteneklerinin göz alıcı olduğunu söyledi.
Futbol, artık sadece erkeklerin değil kadınların da oynadığı ve büyük kitlelere hitap eden bir spor haline geldi. Bu alandaki gelişmeyi fark eden Avon, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın ana sponsoru oldu. Spora güzellik katan kadın futbolcuları desteklemenin kendileri için çok doğru bir platform olduğuna inandıklarını söyleyen Avon Genel Müdürü Orkun Gül, “Kadın futbolunda oluşan algıyı değiştirmek, bu alana olan ilgiyi ve sevgiyi artırmak amacıyla BJK Kadın Futbol Takımı’na sponsor olduk” dedi. Amaçlarının kadınları hem oyuncu hem seyirci olarak futbolda daha fazla var olmaya teşvik etmek olduğunu belirten Gül, “Önümüzdeki dönemde desteklenen kadın futbolcular daha büyük başarı hikâyelerine imza atacak. Kadın futbolu daha görünür hale gelecek. Böylece aralarında uçurum varmış gibi algılanan kadın ve futbol dünyaları birlikte anılmaya başlayacak” diye konuştu. 

‘Engeller var’

Kadınların yaşamın her alanında eşit koşullarla var olmasının önünde hala bazı engeller olduğunu vurgulayan Gül, şöyle devam etti: “Bunların önemli bir bölümü de sporda, özellikle futbolda var. Kadın futbolu denildiğinde, futbolseverlerin dahi çok kısıtlı bilgisi var. Futbolun kadına yakışmadığı ile ilgili ön yargı aslında çocukluk dönemine dayanıyor. Küçük kız çocuklarının mahalle arasında oynanan futbol oyununa alınmaması da toplumsal önyargıdan kaynaklanıyor. Elbette toplum tarafından futbol oynamasına olumlu bakılmayan kız çocukları, ileride futbolu bir meslek olarak seçmeyi düşünmüyor.” Avon olarak 25 yıldır Türkiye’de ki kadınları güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren Gül, “Bu sayede Bugün Türkiye’de Avon Temsilcisi olduktan sonra kendine güveni artan, ayakları üzerinde duran, çevresindekilere de cesaret veren muhteşem kadınlar olduğunu görüyoruz. Yine de bu konuda gidecek daha çok yolumuz var, bunlardan biri de futbol” dedi.

‘Spor ekonomisi her geçen gün büyüyor’ 

Türkiye’de spor ekonomisinin her geçen gün büyüdüğünü söyleyen Orkun Gül, “Bunu geçen sene yapılan süper lig maçları yayın ihalesinden ve kulüplerin yapmış olduğu sponsorluk anlaşmalarından daha net anlayabiliyoruz” dedi. Avon olarak temsilcilerinin yüzde 93’ünü kadınların oluşturduğunu kaydeden Gül, şu bilgileri verdi: “2018’in kozmetik sektörü için umut vadeden bir yıl olacağını düşünüyoruz. Sektörde en az iki basamaklı büyüme öngörüyoruz. Özellikle renkli kozmetik kategorisine her geçen gün artan bir ilgi söz konusu... Dijital platformlardaki yoğun içerik tüketimi ve Avon satışları bize 2018’de renkli kozmetik kategorisinde büyüme olacağının işaretlerini veriyor.  Ayrıca genç nüfusun kişisel bakım farkındalığıyla birlikte bu kategoride de artış öngörüyoruz. Bu yıl Avon özelinde parfüm kategorisinde de ciddi büyüme olacağını düşünüyoruz.”  

‘Beşiktaş ile yola çıktık çünkü...’

Kadın futboluna yatırımın gündeme bile gelmediğini ifade eden Orkun Gül, “Oysa kadın futbol takımlarının ve oyuncularının profesyonelliği, teknik yetenekleri göz alıcı” dedi. Avon olarak kadınların önlerinde yeni fırsat pencereleri açmak istediklerini anlatan Gül, şunları söyledi: “Yeni futbolcuların gelişmesine ve bu sporun daha geniş kitlelerce benimsenmesine ön ayak olmak bizim için mutluluk verici. Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile yola çıktık çünkü kurulduğu günden bu yana spor dünyasının en önemli aktörlerinden biri ve çok büyük bir camia. Üstelik hem kulüp ve takım hem de taraftar grubu olarak çok geniş bir etki alanına sahip. Bu sponsorlukla yalnızca takımı değil, genel olarak kadın futbolunu desteklemek istiyoruz. Bu iş birliğimiz, Kulüpler Kadın Futbolu özelinde yapılan ilk sponsorluk olması nedeniyle Türk spor tarihi için de ayrı bir önem taşıyor.”

3 yıllık anlaşma yaptılar

BJK ile üç yıllık bir anlaşmaya imza attıklarını kaydeden Orkun Gül, “Üç yıllık iletişim planlamalarımız arasında hem oyuncularla hem takımla yapacağımız birçok aktivasyon fikri bulunuyor” dedi. Avon olarak spor, kültür-sanat aktivitelerine yapılan yatırımları önemsediklerini belirten Gül, şöyle konuştu: “Bizim gibi pek çok şirketin bu alanlarda yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu sektörlerin gelişimi ve daha çok insana ulaşması bizim gibi şirketlerin yaptığı yatırımlarla oluyor. Özellikle çocukların, gençlerin ve kadınların spora ilgisini artırmak, bu alanda yeteneği olan kişileri kazanabilmek amacıyla yatırım yapılmalı. Bir ülkenin gelişiminde spor ve kültür-sanatın büyük payı olduğuna inanıyoruz.”  

‘Doğrudan satış sektörü çift haneli büyüdü’

Doğrudan satış pazarının 2017’de çift haneli büyüdüğünü belirten Orkun Gül, şöyle devam etti:

“Bu da 2018’e olumlu yansıyacak. Avon olarak piyasaya sürdüğümüz yeni ürünler çok ilgi gördü. Özellikle Eve Duet ve Mark Liquid Ruj yoğun ilgiyle karşılaştı. Kozmetiğe ilgi duyan, trendleri takip eden ve yenilikleri deneyen kişi sayısının arttığını gözlemliyoruz. Genç hedef kitlemizin her geçen gün dijital platformları daha sık kullandığını, ilgilendiği ürüne ait içeriğe ulaştığını, satın almadan önce ürün videolarını izlediğini ve uzman görüşüne değer verdiğini görüyoruz. Biz de Avon olarak dijitale artan ilgi ve trendlere hızlı uyum sağlıyor, dijital dönüşümümüzde hızla ilerliyoruz. Dolayısıyla dijital alandaki bu gelişmeler, Avon’un büyüme ivmesine olumlu katkı sağlıyor. 2018’de de bu şekilde devam edeceğine inanıyoruz.”­


www.fanatik.com.tr
Kadın futbolcuların yeteneği göz alıcı