Kadın girişimciye global pazar kapısı

Kadın girişimcileri küresel rekabete dahil edecek iş fırsatları imkanı sunan Kadın Tedarikçiler Forumu, 23-24 Şubat’ta İstanbul’da 68 ülkeden 400 kadın girişimciyi buluşturacak. 10 milyon dolarlık iş hacmi beklenen etkinlik özellikle tekstil, turizm ve bilişim alanlarında kadın girişimcilere, işlerini uluslararası pazarlara açma imkanı sağlayacak.


Türk kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları oluşturma amacıyla gerçekleştirilecek Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu ile yaklaşık 10 milyon dolarlık iş hacmi oluşturması bekleniyor. 23-24 Şubat'ta İstanbul'da düzenlenecek etkinlik, 68 ülkeden tekstil, bilişim teknolojileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren 400 kadın tedarikçiyi Türkiye'de bir araya getirecek. 
Garanti Bankası, Birleşmiş Milletler ile Dünya Ticaret Örgütü'nün ortak kuruluşu Uluslararası Ticaret Merkezi ile Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı'nın iş birliğinde gerçekleştirilecek forum hakkında bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Son dönemde yaptığımız araştırmalar kadın girişimcilerin yeni müşteri kazanma, işlerini büyütme ve ihracatlarını artırmaya yönelik desteğe ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Böylece, kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasını ve uluslararası ağlara katılmasını desteklemeyi de kapsayan 4 temelli yapıya ulaştık” dedi.

YENİ İŞ FIRSATLARI VAR
Kadın girişimcilere “Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu”nun önemini anlatmak üzere, Mart 2016'da, “Kadın Girişimcilerin Yeni Pazarlara Açılımı” başlıklı toplantı düzenlediklerine değinen Onaran, şöyle devam etti: “Türkiye'deki organizasyon, kadın girişimcilerimize tedarikçilerle şahsen tanışma imkanı vermesi, ikili görüşmelerle kendilerini ve işlerini daha iyi tanıtarak yeni iş fırsatları sunması açısından önemli. Etkinlik özellikle tekstil, turizm ve bilişim teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren kadın girişimcilerin Garanti Bankası ve özel sektörden satın alma yetkilileriyle yapacağı bire bir toplantılar, işlerini büyütüp uluslararası pazarlara açılma imkanı sağlayacak.”

Eğitim üzerine yoğunlaştık
Kadın girişimciliğinde çalışmalarını finansman, cesaretlendirme ve eğitim üzerine yoğunlaştırdıklarını aktaran Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onaran, “Türkiye gibi gelişen ekonomilerin büyümesinde kadın girişimcilerin önemli bir güç olduğunun bilinciyle 2006 yılında harekete geçtik ve girişimci kadınları farklı segmentte değerlendiren ilk banka olduk” dedi. Onaran, şöyle devam etti: “Bu kapsamda kadın girişimcilerin işlerinin sürdürülebilirliği için uluslararası ağlara katılmalarını destekler çalışmalar yaptık. Kadın girişimcileri destekleme modelimiz 2014'te Uluslararası Finans Kurumu'nun gerçekleştirdiği raporlamayla, uluslararası arenada geçerli bir vaka örneğine dönüştürüldü. Böylece sunduğumuz değerin etki alanı genişledi ve yol gösterici boyutu güçlendi.”
Kadın girişimciye global pazar kapısı