Kadın hastalıkları konusunda bilgilendilerANTALYA'da geleneksel hale gelen DRN Ajans & PR tarafından düzenlenen kahvaltılı sohbet buluşmasının konuğu, Özel OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alp Çeliker oldu.

Kadın doğum hakkında katılımcılara bilgi veren Çeliker, kadınlarda sıklıkla görülen birtakım hastalıklarla ilgili detaylı paylaşımda bulundu. Miyom, kistler, laparoskopik cerrahi, human papilaman virüs (HPV) ve rahim ağzı kanseriyle ilgili bilgi aktaran Çeliker, "Kadınlarda çok görülen miyom hastalığı, rahim miyomları, rahim dokusundan kaynaklanan, çapları genellikle 1 ila 15 santimetre arasında değişebilen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlara bazen fibroid, leyomiyom, leyomiyomata veya fibromiyom da denmektedir. Miyomlar, kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir. 35 yaşın üzerindeki 4 ya da 5 kadından biri bunlara sahiptir. Muayene ya da ultrasonla saptanabilecek büyüklükte miyomlar mevcuttur. Miyomlar genelde yüzde 99 iyi huylu geri kalan yüzde 1'i ise sarkoma dönebilir" dedi.

Kadınların her 6 ayda bir uzman bir doktora muayene olmasında fayda olduğunu kaydeden Çeliker, erken teşhisin kadın hastalıklarında son derece önemli olduğunu vurguladı. Sohbet buluşmasının ardından davetliler hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kadın hastalıkları konusunda bilgilendiler