Kadınlar için kadın sanatçılardan söyledi

Klasik Türk Müziği sanatçısı Melihat Gülses, Londra merkezli Hoş Sada Kültür ve Sanat Merkezi tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutlama etkinlikleri kapsamında Stoke Newington bölgesindeki New Church’de pazar akşamı konser verdi. Konsere, Melihat Gülses ile birlikte İstanbul Üniversitesi, İstanbul kemençesi öğretim görevlisi olan kızı Neva Cansın Gülses de katıldı.


RADYO program yapımcısı Melek Yalçın’ın sunduğu konser öncesi bir konuşma yapan Hoş Sada Kültür ve Sanat Merkezi Başkanı Dilek Altunkaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü farklı bir etkinlikle kutladıklarını ve Türk klasik müziğinin duayeni Melihat Gülses’i konuk ettiklerini kaydetti. Kadınların, günümüz toplum hayatında yeterince temsil edilmediğini belirten Altunkaş, “Bu etkin katılımın artması ve kadının statüsünün hak ettiği şekilde toplum içinde yer alması, aile ve toplum içindeki yerinin iyileştirilmesi, o toplumun kalkınmasının kolaylaşmasına yol açmaktadır. Nitekim geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerin hepsinde kadın, bulunması gereken yerden uzaktadır. Sevgili kadınlar, gücünüzün farkında ve güçlü olun. Kadın güçlenirse, toplum güçlenir” dedi. Altunkaş, bu çerçevede seslendirilecek eserlerin tamamının kadın güftekar ve bestekarlarına ait olduğunu söyledi.

KONUKLAR DA EŞLİK ETTİ
İki bölüm olarak gerçekleşen konserin ilk bölümünde, 22 kişiden oluşan Hoş Sada Korosu kadın bestekarlara ait klasik eserleri seslendirdi. İkinci bölümde sahneye çıkan Melihat Gülses, 2005 yılında Londra’da The Helenic Centre’de ‘Byzantine Festival in London’ kapsamında düzenlenen ‘Uluslararası Ses’ toplantısında Türkiye’yi temsil ettiğini hatırlattı ve bir anısını paylaştı. Gülses, olağanüstü sesi ve geniş repertuvarıyla dinleyicilere muhteşem bir müzik keyfi yaşattı. Gülses’e bazı şarkılarına salondaki konuklar da eşlik etti. 
İstanbul kemençesi öğretim görevlisi Neva Cansın Gülses de ‘Vazgeçtim’ adlı eseri yorumladı. 
Konser sonunda Melihat Gürses ve Hoş Sada korosu dakikalarca ayakta alkışlandı.
Kadınlar için kadın sanatçılardan söyledi