Nurten Akkuş Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasında

Kazanan 1 milyon doların sahibi olacak

Samsun'da anaokulu öğretmenliği yapan Nurten Akkuş, göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Onursal başkanlığını ABD'nin eski başkanı Bill Cilinton'ın yaptığı İngiliz Varkey Gems Vakfı tarafından verilen ve 'Eğitim Nobel'i olarak kabul edilen Küresel Öğretmen Ödülü'nde ilk 50 arasına girmeyi başaran Akkuş, başarısını bir adım öteye taşıyıp finalde yarışacak ilk 10 kişi arasında yer aldı. Finale kalan eğitimcilerin adını ise Bill Gates duyurdu. 

2018 yılı Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 50 finalistin arasına girmeyi başaran anaokulu öğretmeni Nurten Akkuş, bu sefer ilk 10’a da adını yazdırdı.

18 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Dubai’de düzenlenecek ‘Küresel Eğitim ve Beceriler Forumu’nda ödülün sahibi olan öğretmen açıklanacak. Kazanan eğitimci 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi olacak.

'Baba Bana Masal Anlat’ ve ‘Oyuncak Kumbarası’ projeleriyle adını dünyaya duyurdu

‘Baba Bana Masal Anlat’ projesiyle, babaları yöneticiliğini yaptığı anaokuluna davet ederek, çocuklara masal anlatmalarını sağlayan Nurten Öğretmen, ayrıca ‘Oyuncak Kumbarası’ girişimiyle de, toplanan oyuncakların köylerde bulunan 40 anaokuluna ulaşmasını sağladı. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan 'Sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini' anlattığı 'Fark Yaratanlar' programının yedinci sezonunda fark yaratanlar arasında gösterildi.

"Bunu başaran ilk Türk öğretmen olduğum için çok mutlu ve gururluyum"
Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 50’den sonra, ilk 10 finalist arasında kalmanın kendisini çok gururlandırdığını söyleyen Nurten Akkuş, hislerini şöyle açıkladı:
“18 Mart’ta Dubai’de düzenlenecek forumda bu yıl ödülü kazanan eğitimci açıklanacak. İlk 50’de yer almanın ardında ilk 10’a kalarak, o sahnede Türk bayrağının dalgalanacak olması gurur verici. Bunu başaran ilk Türk öğretmen olduğum için çok mutlu ve gururluyum.”

Finale kalan 10 ismi Bill Gates açıkladı 
 
Türkiye’nin yanı sıra Güney Afrika, Kolombiya, Filipinler, ABD, Belçika, Brezilya Avustralya, İngiltere ve Norveç’ten de birer öğretmen ilk 10’a seçildi. Geçen yıl ödülü Kanada’dan Maggie MacDonnell kazanmıştı.


onedio.com
Nurten Akkuş Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasında