Pencere Heykellerini Tanıtacak

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Heykel Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Hanife Yüksel, ahşaptan yaptığı 'pencere heykellerini' Azerbaycan'dan sonra Antalya ve İstanbul'da da sergilemek için kolları sıvadı.

Yrd. Doç. Hanife Yüksel, geçen nisan ayında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Devlet Resim Akademisi Sergi Kompleksi'nde 'Dışarda' ismini verdiği heykel sergisi açmış, ahşaptan yaptığı ev pencereleri ve pencere camları üzerindeki kendi çocukluk yıllarına ait ve göçmen ailelerin çocuklarının fotoğrafları büyük ilgi görmüştü.

'Pencere heykeller' tasarımlarında değişen, dönüşen, kırılan ve dışarıda kalan hayatların hikâyelerini yansıtan Yrd. Doç. Hanife Yüksel, eserlerinde vermek istediği mesajları şöyle yorumladı;

"Her hayat kırılgandır ve bir yerde çocukluğa özlem duyulur. O günlerin hep saf, tertemiz ve mutluluk dolu olduğunu düşünür. Aslında anıların değişime ihtiyacı vardır. Anının değişmesi engellendiğinde varlığı sona erer. İnsan sürekli yeniden kurduğu bir geçmiş sayesinde ayakta kalmaktadır. İçimizdeki derinlerde çocukluk belki bir sığınaktır. Mutlak bir mutluluğun olduğunu bilmek insanı rahatlatmaktadır. Bu nedenle geçmiş bir kurgudur ve biz onu şekillendirdiğimiz ölçüde varız."

Yrd. Doç. Hanife Yüksel, yorumladığı heykel tasarımlarına yenilerini de ekleyip, yıl içinde Antalya ve İstanbul'daki sanatseverlerle de buluşturacak. Yrd. Doç. Yüksel, her bir pencerenin farklı anlamlar taşıdığını, mesajlar verdiğini de ifade etti.

www.hurriyet.com.tr

 

Pencere Heykellerini Tanıtacak