Taçoy: Kadın insana özgüven aşılayan unsur

İş Kadınları Derneği (İKD) ile KKTC Telsim işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen İş Kadınları Firma ve Ürün Tanıtım Sergisi açıldı.

Kadının ekonomideki yerini güçlendirme ve görünürlüğünü artırma amacıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışında, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy konuşma yaptı. Açılışta ayrıca Gençlik Dairesi’ne bağlı Paşaköy Gençlik Merkezi Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu.
Lefke bölgesi zeytin üreticisi Ülfet Sezay’ın başarı hikayesini anlattığı etkinlikte daha sonra 32 firmanın standı bulunan serginin açılışı yapıldı.
Sergide, KKTC Telsim tarafından sırasıyla Oya Bahtiyar, Ada Motif ve Con Kahve standları en iyi stand seçildi.

Sucuoğlu: Kadın eli değen yer anlamlı ve başarıyı getirir
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu yaptığı konuşmada, kadın eli değen her yerin anlamlı olduğunu ve başarıyı da beraberinde getirdiğini ifade etti.
Tabiat gereği erkeklere göre daha yumuşak, düşünceli ve sabırlı olan kadının bu özelliklerini iş hayatında kullanmaya başlamasıyla, toplumda rolünün en önde olmaya başladığını belirten Sucuoğlu, bunun politik hayatta da gerçekleşmesinin beklendiğini vurguladı.
Bu kapsamda kadının siyasi yaşama katılımını atırmaya yönelik yüzde 30’luk kota konduğunu da anımsatan Sucuoğlu, bunun mecliste bulunan toplam 50 milletvekilinin 6 tanesinin kadın olması anlamına geldiğini söyledi.
Sucuoğlu, iş kadınlarının başarısı ve üretime olan katkılarının önemsenmesi gereken bir olay olduğunu da belirterek, ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan bu konuda toplumun üretimden çıkıp tüketen bir toplum haline dönüştüğüne dikkat çekti.

Ekingen: Kadının toplum ve ekonomideki yerini daha görünür ve etkin hale getirerek, sürdürmesini amaçlıyoruz
İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen ise sergide iş kadınlarıyla birarada olmanın gurur ve mutluluğu yaşadıklarını belirterek, uzun soluklu düşünülmüş bir proje olan bu projede kadının toplum ve ekonomideki yerini daha görünür ve etkin hale getirerek, sürdürmesini amaçladıklarını vurguladı.
Projede kadınların bilgi paylaşımı ve güç birliğini sağlamalarını hedeflediklerini ifade eden Ekingen,  kadınların iş yaşamında önlerinin açılması va daha görünür hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Tanpınar: KKTC Telsim’de çalışanların en az yüzde 50 kadın olma koşulu var
KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da, şirketin, kadının bulunduğu her paltform ve projede yer alıp, katkı koymaya çalıştığını belirtti.
“Önce kadın” adı altında bir projeleri bulunan KKTC Telsim’in pozitif ayırımcılığı açık şekilde uygulamakta olduklarını dile getiren Tanpınar, bu kapsamda, kurumda çalışanların en az yüzde 50’sinin kadın olma koşulu getirildiğini vurguladı.

Taçoy: Kadın insana özgüven aşılayan unsur
Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da yaptığı konuşmada, kadınların önemine vurgu yaparak, anne olarak gördüğü kadınların insana özgüven aşılayan unsur olduğunu ifade etti.
“İnsana karşı insanca davranmam gerektiğini öğreten annemin bana verdiği bu eğitimi başka birisinden alacağıma inanmıyorum” diyen Taçoy, kadının yaşamdaki yerinin çok farklı olduğunu söyledi.
Taçoy: Kadın insana özgüven aşılayan unsur