Tarımda genç kadınlar güçleniyor

Tarımda genç kadınlar güçleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen ‘Tarımda Genç Kadınlar Güçleniyor Projesi’ne Kırıkkale’de start verildi.Tarımda genç kadınlar güçleniyor

Ülke genelinde düzenlenecek ve kadın çiftçiye verilen değerin artırılmasının amaçlandığı proje ile ülke genelinde projeye dahil olan kadın çiftçiler tarımsal alana dair tasarılar hazırlayacak. Hazırlanan tasarılardan oluşturulacak bölge ve ülke kurullarında değerlendirilerek başarılı bulunanlara bakanlık tarafından çeşitli ödül ve destekler yapılacak. Bu kapsamda Kırıkkale’den 10 kadın çiftçinin projesi Nevşehir’de oluşturulacak bölge kuruluna katılmaya hak kazanacak.


Projenin başlangıç töreninde konuşan Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, “Burada çok önemli bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Tarım, çiftçilik, hayvancılık bir ülke için olmazsa olmaz öneme haiz konulardan birisidir. Ülkemizde özellikle tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında çok önemli teşvikler ve çalışmalar var. Bu işin içerisinde bizzat kadınlarımızın yer alması bizim umutlarımızı arttırıyor. Özellikle kırsaldaki kadınımız, hakikaten çok ağır bir yükün altındalar. Hem anne olmaktan kaynaklanan pek çok sorumluluk var hem de evin geçim kaynağı olan tarımla ilgili faaliyetleri de esasında gerçekten çekip çeviren kadınlarımız. Sizlerin bu işin içerisinde olmanız, bu proje kapsamında yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilmeniz ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Projeden elde edebileceğiniz ödüllerin çok daha ötesinde, belki buradan çıkacak fikirler veya Türkiye’nin diğer yerlerinden çıkacak projeler, belki de ülkemizin önünü açacak nitelikte olacak” dedi.


‘Tarımda Genç Kadınlar Güçleniyor Projesi’ hakkında bilgiler veren İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Gürsel Doğan, “Bakanlığımızca üretici ve girişimci ruhuna sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla kadın çiftçiler, tarımsal yayım projesi kapsamında tarımda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi programı hayat geçirilmiştir. Proje kapsamında 18-40 yaş arasında son iki yıl içerisinde bakanlığımızın sağladığı destek programlarından yararlanmamış olan tarımla uğraşan, kendisi veya ailesi üzerine ÇKS kaydı, TURKVET sistemi veyahut Acil Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üyelerden 75 kadın çiftçiye sertifikalı 5 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmesi bakanlığımızca uygun görüşmüştür. Bu kapsamda eğitimin gerçekleştirilmesi için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulamaları Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce protokol imzalanmıştır” şeklinde konuştu.

www.iha.com.tr
Tarımda genç kadınlar güçleniyor