Teknolojinin kadın liderleri ödüllendirildi

Teknolojinin kadın liderleri ödüllendirildi

Bu yıl ikincisi yapılan ve 9 farklı kategoride yüzlerce kadının yarıştığı etkinliğin ödül töreni, 6 Haziran’da Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirildi.

Türkiye’de kadınların teknolojide daha fazla söz sahibi olması ve teknolojide kadın girişimciliğine ilham vermek için bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teknolojinin Kadın Liderleri ödülleri 6 Haziran’da Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

Bu yıl 9 farklı kategoride verilen ödüllerin yanında Jüri Özel Ödülü de sahibini buldu. Türkiye’nin dört bir köşesinden, her yaştan ve her çalışma seviyesinden yüzlerce başvuru alındı.  Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kategori birincileri ile Jüri Özel ödülü alan isimler ve projeler şöyle sıralandı:

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi – Şirin Tekinay – Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Yılın Başarılı Kadın CIO’su – Bidar Özgür Ulutaş – Nobel İlaç CIO / Jüpiter platform uygulayıcısı
Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider – Esra Erdem – Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi / Yapay zeka ve robot sistemleri kullanan fizik tedavi projesi
Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider – Melek Bar Elmas – TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanı
Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi – Figen Aktuna – Akıllı kartlı sistemler ekip lideri
Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi – Dilara Keçeci – Teleporter Kurucusu / VR teknolojisi ile e-spor görüntüleme
Engelleri Aşan Kadın Lider – Özgür Baştaş – Pedal arkadaşım Mobil Uygulaması
Genç Teknoloji Yıldızı – İlayda Büyükdoğan – İTÜ / Compocket-elektronik ölçüm cihazı
Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı – Canda Atalay – Vizyon Koleji / Toku-Uzay havacılık kulüpleri ve yarışmaları
Juri Özel Ödülü – Binnur Görer – Boğaziçi Üniversitesi / Yaşlılara egzersiz robot uygulaması
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Biz Microsoft’ta, çığır açıcı gelişmelerinin anahtarının bilişim teknolojileri olduğuna inanıyoruz. Hizmet ettiğimiz ülke değerlerimizden biri ve belki de en önemlisi kadınlar. Bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanında kadınlar hak ettikleri gibi temsil edilmiyor. %75’i erkeklerden oluşan bu alanda doğal olarak kadın çalışanların ve kadın girişimcilerin cesareti kırılıyor. Bu uçurum tablosunun en temel nedeni, çoğumuzun teknik ve teknolojik alanlara ‘erkek işi’ olarak bakmamız. Bu yakıştırma, zaten birçok alanda geri plana atılan kadınların teknolojide de önünü kesiyor. Oysa kadınların birçok alanda en az erkekler kadar başarılı olduklarına her zaman şahit oluyoruz”. dedi.


digitalage.com.tr
Teknolojinin kadın liderleri ödüllendirildi