Tuhafiyeciden konfeksiyona uzanan bir başarı hikayesi

Tuhafiyeciden konfeksiyona uzanan bir başarı hikayesi

Gaziantep’te küçük bir tuhafiye dükkanıyla iş hayatına atılan, ön yargılara ve iflaslara inat pes etmeyen Serpil Karakan, kanseri yenip kendi çabalarıyla konfeksiyon atölyesi kurdu

Küçük bir tuhafiye dükkanıyla iş hayatına atılan, ön yargılara, iflaslara ve kansere inat pes etmeyen Serpil Karakan, büyük emekler sonunda konfeksiyon atölyesi sahibi oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra iki çocuğuyla beraber hayat mücadelesini sürdüren 38 yaşındaki Karakan, yıllarca maddi ve manevi sıkıntılar yaşadı. Geçim mücadelesi verirken 10 yıl önce lenf kanseri teşhisi konulan Karakan, hayattan ümidini hiçbir zaman kesmedi.

'ALLAH'IM GÜÇ VERDİ'
Hastalığına rağmen çalışmayı sürdüren Serpil Karakan, şehir şehir gezip kumaş sattı. Yıllarca tedavi gördükten sonra iki sene önce hastalığından tamamen kurtulan Karakan, azmi ve çalışkanlığıyla çevresindekilere örnek oluyor. Karakan, küçük bir tuhafiye dükkanıyla iş hayatına atıldığını söyledi. İşlerini kısa zamanda ilerleterek giyim mağazası açtığını anlatan Karakan, "Sonra kumaş alıp satmaya başladım. Ufak tefek bir atölye kurdum, büyük firmaların ürünlerini diktik. Şimdi kendi imalatımızı yapıyoruz" dedi. Bir kadın olarak iş hayatında zorlandığını dile getiren Karakan, "Ama çalışmam gerekiyordu. Cesaretliydim. İflas ettiğim zamanlar da oldu. 'İnanmak başarmanın yarısı', ben inandım ve başardım. En büyük tepkiyi annemden aldım. 'Sakın yapma, biz kadın başımıza ne yaparız, yetiştiremeyiz' dedi. Toplum olarak kadınları başarısız görüyorlar. Aslında değil. Kadınlara fırsat verilmiyor. Mağazayı açtığımda kimse bana inanmamıştı" diye konuştu.

MARKALAŞMAK İSTİYORUM
Atölyesinde 20 kişiye istihdam sağlayan Karakan, daha fazla kişiye iş kapısı olmak istediğini belirterek, "Kurumsal bir firma olup, markalarla yarışmak istiyorum. Kendi markamı yaratmak istiyorum" diye konuştu.

www.sabah.com.tr

Tuhafiyeciden konfeksiyona uzanan bir başarı hikayesi