Türkiye Teknoloji Merkezi´nin Başındaki Kadın Uçak Mühendisi


Dünya havacılık devi şirketlerinden biri olan General Electric’in (GE), 17 yıl önce kurduğu Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), şirketin dünya üzerinde sadece 6 adet olan merkezlerinden biri ve bugüne kadar bu merkezde 5 milyondan fazla saat mühendislik gerçekleştirildi.

Havacılık alanında üretim ve onarım teknolojileri, malzeme, tasarım ve yazılım geliştirmek üzere oluşturduğu Türkiye Teknoloji Merkezi’nin müdürlüğünü ise bir kadın yönetici, uçak mühendisi Dr. Aybike Molbay yapıyor.

Uçak mühendisi olan Aybike Molbay, Türkiye’de henüz uçak mühendisliğinin ne kadar geçerli bir meslek olduğunun sorgulanabileceği bir dönemde, kadın uçak mühendisi olarak kariyerine başladı.  Yani onun kendine zorlu bir kariyer hedefi seçtiği ve bazı tabuları yıkmaya kararlı olduğu baştan belliydi. Çünkü ne yazık ki mühendislik gibi teknik alanlar mesleki cinsiyet rollerinin baskın olarak hissedildiği alanlar.

Ancak bu durum değişmek üzere. Aybike Molbay, “Özellikle kızımın arkadaşları eve gelip gittikçe, benim mesleğim üzerine ilgi duymaya başladılar. Sınıfta kızıma mesleğime dair birçok soru sorup konuya çok ilgili yaklaşıyorlar.” diyor. Bu durum tabii ki Aybike Molbay için gurur verici çünkü kızı da onun mesleğini her geçen gün daha fazla takdir ediyor. Ayrıca Aybike Molbay’ın kişisel görüşü ve GE’nin bu konudaki vizyonu bu konuda birleşiyor: Kadınların çalışma hayatına daha fazla katılımı.

Aybike Molbay, kadınların çalışma hayatına daha fazla katılımı için ve özellikle teknik rollerde daha fazla kadın bulunmasıyla mesleklere yapışan cinsiyet rollerinin yok olması için kurumlara ciddi görevler düştüğünü belirtiyor. Özellikle yöneticilerin bu konuda hassas olmalarının ve bunu kurumun kültürüne dönüştürmelerinin, sorunun çözümü için olumlu olacağını belirtiyor.

GE ise uzun süredir bu konuda aktif olarak çalışıyor. GE’nin 2020 yılı hedefi olarak kendine belirlediği amaç 20.000 kadın çalışanı teknik rolle istihdam etmek ve çalışan oranında %50-%50 kadın-erkek oranını yakalayabilmek. 

www.kokpit.aero

Türkiye Teknoloji Merkezi´nin Başındaki Kadın Uçak Mühendisi