Türkiyenin Tek Kadın Bomba İmha UzmanıTürkiye’nin rütbeli tek kadın bomba imha uzmanı D.K, hata affetmeyen bir mesleği icra ediyor. 45 kilogramlık üniformasıyla tehlikeden tehlikeye koşan D.K, “İlk hata, son hatadır. Çünkü bombanın telafisi yoktur” dedi
İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli Türkiye'nin tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı D.K, 45 kilogram ağırlığındaki görev üniformasıyla tehlikeden tehlikeye koşuyor. Hata affetmeyen bir meslek yaptığını söyleyen D.K, "İlk hata, son hatadır. Çünkü bombanın telafisi yoktur" dedi.

Ya tüm kablolar maviyse?

İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde Komiser Yardımcısı olarak görev yapan D.K, Türkiye'nin tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı olarak görev yapıyor. Bomba imha uzmanlığına polis akademisinde okurken karar verdiğini anlatan D.K, "Sürekli risk içerisindeyiz. Bu nedenle mesleğimiz gereği önce aile rızası alınır. Evli isek eşimizin, değilsek anne babamızın rızasını alırız" dedi.Terör örgütlerinin teknolojiden de faydalanarak farklı bomba düzenekleri kullandıkları söyleyen bomba savaşçısı D.K, filmlerdeki "mavi kablo mu, kırmızı kablo mu?" sorusuna dikkat çekerek, "Filmlerde olduğu gibi değil. Bazen düzeneklerdeki kabloları aynı renk yapıyorlar. Devreyi okuyabilmek için elektrik elektronik bilgisi gerekiyor. Uzmanlık kursunda bu bilgileri alıyoruz" dedi. Mesleğinin yüksek riskli bir meslek olduğunu da vurgulayan D.K, "Mesleğimizde hataya yer yok. İlk hata, son hatadır. Çünkü bombanın telafisi, affı yoktur" dedi.

Çelik elbisesi 45 kilogram

Görev kıyafetlerinin basınç ve parça tesirini azaltmak için çok özel bir malzemeden yapıldığını da anlatan D.K, "Doğal olarak biraz ağır, benim giydiğim 45 kilogram. Taşıması kadınlar için biraz daha zor. Ağırlığı taşımak için yeterli kondisyona sahip olmanız gerekiyor" dedi.
Türkiyenin Tek Kadın Bomba İmha Uzmanı