Uşak´ta ilk defa bir kadın ´Yılın Ahilisi´ seçildi


 

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, 32 yıldır kuaförlük yapan 51 yaşındaki Semra Güven'i, 'Yılın Ahisi' seçti.

Uşaklı gurbetçi bir ailenin iki çocuğundan birisi olan evli ve 4 çocuk annesi Semra Güven, kuaförlük mesleğine henüz ilkokul çağlarında saç yapımına olan yoğun ilgisiyle amatörce başladı. İlkokul yıllarında kız arkadaşlarının saçlarını yapan Güven, ortaokul eğitimi ile birlikte bir kadın kuaförünün yanında çırak olarak meslek hayatına atıldı. Eğitimine ara vermeden hafta sonu ve yaz tatillerinde mesleği öğrenmek için büyük çaba sarf eden Semra Güven, aldığı eğitimlerle mesleğinin erbabı oldu. 1985 yılında kendi işyerini açarak hayatında büyük öneme sahip olan mesleğine ilk adımı atan Güven, 32 yılda onlarca kadını da eğiterek meslek sahibi yaptı.

Evinde hünerli bir ev hanımı, işinde ise titiz bir çizgi izleyerek mesleğinde sürekli öğrenmenin gerekliliğine inanan birisi olduğunu söyleyen Güven, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda mesleki ve müşteri ilişkilerine yönelik eğitimlere katıldığı ifade etti. Çeşitli dergilerde saç bakımı ve saç boyaları hakkında yazı ve makalelerinin yayınlandığını söyledi. Meslek hayatı boyunca çok sayıda teşekkür belgesi ve plaketle onurlandırılan Güven, halen mesleğini severek yaptığın vurguladı.

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından her yıl düzenlenen 'Yılın Ahisi' seçiminde Uşak'ta ahiliğe seçilen Semra Güven, kuaförlük mesleğine çocukluğundan bu yana aşık olduğunu söyledi. Ortaokula başladığı yıl annesinin izni ile bir kuaförde çırak olarak çalışmaya başladığını anlatan Güven, "Ortaokuldan lise mezuniyetine kadar mesleğime hafta sonu ve yaz tatillerinde ara vermeden devam ettim. Ardından İzmir'de hızlandırılmış bir eğitim alarak 1985 yılında Uşak'ta kendi işyerimi açtım. 32 yıldır çok severek çalışıyorum. Mesleğimle ilgili her türlü eğitime katılmayı sürdürüyorum. 2012 yılında emekli oldum, ancak mesleğimden kopamadım. Uşak'ta ilk defa bir kadın olarak 'Yılın Ahisi' seçildim. Beni bu onura layık gören herkese çok teşekkür ediyorum. Yıllardır ahilere çok saygı duyardım. Nereye gitsem ahileri bulur fotoğraf çektirir, onların meslek tecrübelerini dinlerdim. Ne mutlu ahilik bir kadın olarak bana nasip oldu. Derneğime ve diğer oda başkanlarına çok teşekkür ediyorum" dedi.

ODA BAŞKANINDAN YILIN AHİSİNE ÇİÇEK

Uşak Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ayçiçek ise, 'Yılın Ahisi' seçilen oda üyesi Semra Güven'i işyerinde ziyaret ederek çiçek verip tebrik etti. İlkler şehri Uşak'ta 'Yılın Ahisi'nin odalarından seçilmesinin kendilerine gurur verdiğini belirten Ayçiçek, "Uşak'ta her esnaf odasından 3'er adayın yarıştığı ahilik seçiminde, meslek tecrübesi, ustalık ve başarı belgeleri ile kadın adayımız 'Yılın Ahisi' seçildi. Şimdi sıra Ankara'da yapılacak seçimlerde. Şu anda aldığı puanlarla Türkiye genelinde 20'nci sırada yer alan ahimizin Türkiye Ahisi seçilmesini istiyoruz" dedi.

www.hurriyet.com.tr
 

Uşak´ta ilk defa bir kadın ´Yılın Ahilisi´ seçildi