Vatikan Müzesinin İlk Kadın Müdürü AtandıROMA - Dünyanın önde gelen sanat koleksiyonlarının bulunduğu bir merkez olan Vatikan Müzeleri, Salı günü, İtalyan sanat tarihçisi ve uzun zamandır Vatikan'da çalışan Barbara Jatta'nın yeni müdür olduğunu açıkladı. Vatikan Müzelerinde ilk defa bir kadın müdür göreve getirilmiş oldu.

Papa Francis'in bu ataması ile B. Jatta, Vatikan'ın en önemli kadın yöneticisi oldu. Papa, kadın rollerini genişletmekte olduklarından bahsetti. Fakat Vatikan'ın en yüksek yetkileri erkeklerde olmak zorunda, Kardinaller ve Piskoposlar gibi.

Michelangelo'nun Sistine Şapeli freskolarını ve paha biçilmez şaheserler içeren müze, dünyanın en iyi 10 müze kompleksi arasında düzenli olarak yer alıyor ve 2015 yılında altı milyondan fazla ziyaretçiyle buluşmuştu. Koleksiyonlar, antik çağlardan 20. yüzyıla kadar uzanan 70.000 nesneyi içeriyor.

Roma'nın bir yerlisi olan B. Jatta, 1996'dan beri Vatikan'da, kütüphanenin nadir bulunan baskılar koleksiyonunu yönetiyordu. Daha öncede Napoli Üniversitesi'nde ders vermişti. ​
Vatikan Müzesinin İlk Kadın Müdürü Atandı