Zeytinyağına Kadın Eli Değiyor


Ayvalıklı KADINLARIN hayalleri, zeytinyağı şişelerini renklendirdi. Kadınlar, resim ve desenleriyle hem bölgenin en ünlü ürününe değer kattı hem de alie bütçelerine katkı sağladı

Ayvalık Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğinde başlayan "Ege'min Bereketi Kadının Emeği" projesinde özel tasarım zeytinyağı şişeleri, Ayvalıklı kadınların hayallerini yansıttığı rengarenk sanat eserlerine dönüştü. 25- 45 yaş aralığındaki, 40'dan fazla Ayvalıklı kadının maharetli ellerinden çıkan şişeler, sosyal sorumluluk projesiyle ev bütçelerine katkı sağlayan mutlu bir Ege hikayesinin kahramanı oldu. Ayvalık zeytinyağı ile doldurulan bu şişelere hayallerini ve sevgilerini işleyen maharetli eller, üretmenin verdiği mutlulukla kendi aile bütçelerine katkı sağladı.

BİR EGE HİKAYESİ

Proje ile yörenin değerlerine ve ihtiyacı olanlara sahip çıkılırken, proje kapsamında Ayvalıklı kadınlara istihdam sağlandı. Özel şişelerin tüm gurme marketlerden temin edilebileceğini belirten firma yetkilileri, "Proje ile çok önemli bir misyonu hayata geçirdik. Zeytinyağlarımızdan alanlar, Ayvalıklı bir kadının hikayesine ortak olacak ve bütçelerine katkıda bulunacak" dedi.

HİBE KREDİYLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

Nafize Şavk, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçi projesinden 30 bin lira hibe alarak Aydın'ın Karacasu ilçesinde kurduğu tesiste istiridye mantarı yetiştirmeye başladı. Şavk, ayda 1 ton istiridye mantarı yetiştirerek kilogramı 10 liradan satışını yapıyor.

1 TON MANTAR ÜRETTİ

Dereköy mahallesindeki bahçesinde 100 metrekarelik alanda kurduğu tesiste istiridye mantarı yetiştiren Şavk, "Asıl mesleğim turizmcilik. Ancak turizm sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçmesi nedeniyle kendime ek gelir sağlamak için bir araştırma yaptım. Bunun sonucunda istiridye mantarı yetiştirmeye karar verdim. Bahçemdeki küçük bir alanda tesisi kurarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçi projesinden 30 bin liralık hibe ile yalıtım ve ısıtma sistemlerini yaptırdım. İlk ay 1 ton istiridye mantarı hasadı yaptım. Yetiştirdiğim istiridye mantarlarını haftanın üç günü semt pazarlarında kilosu 10 liradan satıyorum" dedi.

www.yeniasir.com.tr
Zeytinyağına Kadın Eli Değiyor