ZTSO, iş adamlarına kadın istihdamını anlattıZONGULDAK Ticaret Sanayi Odası (ZTSO), sanayici ve iş adamlarına yönelik kadın istihdamı ve destekler konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Bülent Ecevit Üniversitesi iş birliği ile bir otelde düzenlenen 'Kadın İstihdamı ve İstihdam Destekleri' konulu bilgilendirme toplantısına ZTSO Başkanı Metin Demir, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Zonguldak Şoförler Odası Başkanı Osman Bahar katıldı. Toplantıda, kadın istihdamına getirilen teşvikler anlatıldı. ZTSO Başkanı Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada proje ana hedefinin kadınların istihdam edilebilirliğinin arttırılması olduğunu söyledi. Kadın istihdamının geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Milli gelirlerimizde 10 bin dolarlar seviyesini yakaladık. Eğer biz 20 bin doların üstüne milli gelirimizi çıkartmak istiyorsak, kadınların bu seviyede istihdam edildiği yapıyla becermemiz mümkün değil. Kadın istihdamı konusunda biraz geri kaldığımızı ve bunu geliştirmek gerektiğini biliyoruz. Zonguldak'ın geleneksel sektörleri itibariyle bu konuda biraz daha geride olduğunu söyleyebiliriz. İlimizin geleneksel sektörü olan kömür ve çelik işi biraz erkek eliyle yapılan iş kolu olduğundan kadın istihdamının azlığı Zonguldak'ta biraz daha önde. Bu çalışmada kadınların istihdam edilebilirliğinin arttırılması noktasında bir gayretin içerisindeyiz."

Demir, üniversite ile kadın istihdamına yönelik yaptıkları çalışmalar neticesinde 18-28 yaş arası 100 kadına çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi vereceklerini söyledi.
ZTSO, iş adamlarına kadın istihdamını anlattı